Kabin Memuru Nedir?

Uçuşun emniyetini, konforunu ve güvenini sağlamak amacıyla hava aracının kabin bölümünde yer alan görevliler kabin memuru unvanını alırlar. Unvana sahip olabilmeleri için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen mevzuatlara uygun şekilde eğitim almış ve başarıyla tamamlamış, sonucunda “Kabin Memuru Sertifikası” almaya hak kazanmış profesyonellerdir. Hava yolculuğunun her yönüyle uyum içinde ve standartlara uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Kabin Memurları, uçuş sırasında acil durum müdahaleleri, yolcu hizmetleri, güvenlik prosedürleri ve genel kabin düzenini yönetme sorumlulukları üstlenirler.

Uçağın içindeki güvenlik prosedürlerini uygulayarak, acil durum durumlarında hızlı ve etkili müdahalede bulunurlar. Uçuş öncesinde ve sırasında, kabin memurları yolculara hizmet sunar, yiyecek ve içecek servisini gerçekleştirir Acil durumlarda tahliye prosedürlerini yönetir, ilk yardım müdahalelerini gerçekleştirir ve yolcular arasında huzur ve düzeni sağlayan kişilerdir. Uçuş ekibi iletişim halinde çalışarak, uçuşun güvenli ve sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlamak üzere pilotlar ve diğer kabin memurlarıyla işbirliği içindedirler.

Kıyafet kuralları , erkeklerin gömlek, ceket, kravat ve pantolon giymelerini, kadınların ise etek, ceket, gömlek, yelek, kep ve fular tercih etmelerini şeklindedir. Belirtilen kıyafetlerin renkler firmaya göre değişiklik gösteren bir özelliktir. Kıyafet tüzüğüne geniş çerçeveden bakıldığında, resmi bir görüntü sağlanmak kıyafet konusunda özen gösterilmesi gereken bir durumdur.

Özel Jet Kiralama

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Yolcuların güvenliğini sağlamak kabin memurlarının görevleri arasında üst sırada yer alır. Kabin memurlarının bilinen görevleri içinde yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak ve çalıştıkları havayolu şirketi adına olumlu bir izlenim bırakmak da vardır. Gerekli emniyet sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer konu yolcuların konforu ve hoş tutulmalıdır. Misafirperverlikleriyle, uçuş deneyimini mümkün olan en konforlu ve keyifli hale getirme amacını taşımalıdırlar. Özel sektörde ya da kamu görevlerinde iş imkanları bulunur. Sektördeki hareketlilik ve kabin memurluğuna olan ilginin artması son dönemlerde onu popüler bir meslek haline getirmiştir.

Kabin Memuru Olmak için Gerekli Şartlar Nedir?

Kabin memurları genellikle uzun çalışma saatlerine ve farklı zaman dilimlerinde uçuşlara uyum sağlama becerisine sahip olmalıdır. Havacılık sektöründeki önemli bir rol oynayan kabin memurlarının, güvenlik, konfor ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında kilit bir rol üstlendikleri unutulmamalıdır. Kabin görevlileri sorumluluklarını yerine getirebilmek adına sürekli ve özel eğitimlerden geçerler. Teorik ve pratik bir süreç olan eğitimde  kişisel özgüvenin geliştirilmesini ve kendi görevlerini yerine getirirken bu özgüvenle gerekli otoriteyi sağlaması da gerekmektedir. Yeterli eğitimler ve sertifikaların alınması bu nedenle yeterli gelmeyebilir kabin görevlisi olacak kişinin kendi karakteristik özelliklerini de göz önünde bulundurması beklenir. Etkili iletişim ve problem çözme yetenekleri önemlidir; bahsedilen becerilere sahip olmayan kişiler kabin memurluğu görevini yaparken zorluk çekeceklerdir.

Özel Uçak Kiralama

Kabin Memurlarının Yetkileri Nelerdir?

Uçak içerisinde, uçuş esnasında ve inişte çeşitli görevleri yerine getirmekle birlikte belirli yetkilere sahiptirler. En temel ve kritik yetkilerinden biri, uçuş sırasında acil durum müdahaleleri gerçekleştirme yeteneğidir. Kabin memurları, olası acil durum senaryolarına karşı eğitilen kişilerdir. Acil durumlarda sakinliğini koruma becerileri gelişmiş kimseler olmalıdırlar. Aksi halde yolcuları da paniğe sürükleyebilirler. Kriz yönetimini ve süreci iyi yönetmeleri gerekir.

Yolcuların güvenliğini sağlama sorumluluğu çerçevesinde, kabin memurları acil tahliye prosedürlerini yönetme ve yolcuları güvenli bir şekilde tahliye etme yetkisine sahiptirler. Güvenlik önlemlerini uygulama ve denetlemeleri diğer yetkinliklerinin içinde yer alır. Kabin memurları, uçuş öncesinde ve sırasında güvenlik prosedürlerini izleyerek, yolcuların emniyetini sağlamakla sorumludurlar. Bagaj kontrolünden güvenlik kontrollerine kadar tüm önlemleri uygulama ve gerektiğinde yolculara bu konuda bilgi verme yetkisine sahiptirler.

Uçuş sırasında genel düzeni ve disiplini koruma yetkisine sahiptirler. Yolcular arasında olası anlaşmazlıkları çözme, gerekirse yolculara kurallar hatırlatma ve uyarılarda bulunma yetkisi kabin memurlarının sorumlulukları arasında yer alır. Günlük uçuş raporları ve iletişim sorumlulukları gibi belgeleme ve raporlama yetkilerine de sahiptirler. Uçuş sırasında yaşanan olayları doğru bir şekilde kaydetme ve ilgili birimlere bildirme yetkisi, havayolu şirketinin işleyişine katkıda bulunan önemli bir yetkidir.

İlginizi Çekebilir: Özel Jet Kiralama Hangi Modellerde Yapılabilir?

Helikopter Kiralama

Kimler Kabin Memuru Olabilir?

Kabin memuru olabilmek için belirlenmiş olan kriterlere göre, adayların en az 18 yaşında olmaları görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşunun düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği muayene veya değerlendirmelerden geçmiş olmaları gerekmektedir.

Adaylar, işletme el kitabında belirtilen usullere uygun olarak boy, kilo, psikolojik test gibi kriterlere uygun bir şekilde görevlerini yerine getirebilecek yeterlilikte olmalıdır. Başvuruda bulunan adaylardan, yurt içinde ya da yurt dışında en az 10 yıl eğitim veren bir lise ya da benzeri okuldan mezun olmaları beklenirken, İngilizce diline hakim olmaları da tercih edilen nitelikler arasındadır. İngilizce bilme şartı, görev alınacak işletmenin iç prosedürleri doğrultusunda detaylandırılmaktadır. İngilizce dışında birden fazla yabancı dile sahip olmaları da anlaşma sağlayacağı uçak firmasına göre farklılık gösterir.

Kabin memuru başvurularında aranan kriterler arasında etkili iletişim becerilerine sahip olmak, belirli fiziksel ölçülere uymak, sözlü ve yazılı sınavlarda başarı göstermek, yükseklik korkusuna sahip olmamak, uçuşa engel teşkil eden sağlık sorunları taşımamak ve adli sicil kaydının temiz olması gibi önemli faktörler de bulunmaktadır. Beklenen etkili iletişim becerileri, kabin memurlarının uçuş süresince yolcularla etkileşimde bulunmalarını ve olası durumlara hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmelerini sağlamak amacını taşır. Sözlü ve yazılı sınav başarısı ise kabin memurlarının teknik bilgiye sahip olmalarını ve acil durumlarda doğru ve hızlı kararlar almalarını sağlamak adına kritik bir gerekliliktir. Yükseklik korkusuna ve belirtilen sağlık sorunlarına sahip olmamaları gerekmektedir. Adli sicil kaydının temizliği ise bir diğer beklenen maddedir. Güvenlik standartlarının yüksek tutulmasını hedefleyerek, kabin memurlarının güvenilir ve sorumlu bireyler olmalarını sağlamak amacıyla dikkat edilen bir noktadır.

Hostes Maaşları Ne Kadardır?

Hosteslerin aldıkları maaş, deneyimleri, yetkinlikleri, firmanın yapısı, yapılan işin kapsamı gibi birçok özelliğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çalışma saatleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Belirtilen kriterler ve anlaşma sağlanan firma göz önünde bulundurulduğunda alınan maaş da farklılaşır. Değişkenler durumlar söz konusu olmadığında ise 2024 yılı için çıkarılan verilere ortalama 46.500 TL söz konusudur. En düşük maaş yaklaşık 24.500 TL iken en yüksek maaşın 77.600 TL olduğu gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir: Özel Jet Kiralama Hizmetinin Kurumsal Şirketlere FaydalarıBir yanıt yazın

0552 330 37 09