Jet lag Nedir? Jet lag Nasıl Geçer?

Jet lag, uçuşların farklı zaman dilimlerindeki yerler arasında yapılması nedeniyle vücudun doğal uyku döngüsünün bozulması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Jet lag, vücudunuzun uyumlu olan gece-gündüz süreleri ile vardığınız yerde bu uyumun zaman ve saat dilimi farkından kaynaklı olarak senkronize olmadığı anlamına gelmektedir. Genellikle uzun mesafeli uçuşlarda, zaman dilimlerinin değişmesiyle vücut saati ile yerel zaman arasında oluşan bu farklılıklar uyku düzenini etkileyerek, yorgunluk, baş ağrıları, uykusuzluk, odak zorluğu gibi belirtilere yol açabilir.

Jet lag Nasıl Geçer?

Jetlag bir zaman diliminden farklı bir zaman dilimine seyahat etmekten kaynaklanan uyku bozukluğudur. Jetlag’ın süresi ve şiddeti, seyahat edilecek yerin zaman dilimi farkına, seyahatin yönüne ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Jet lag durumunu hafifletmek veya önlemek amacı ile uygulanabilecek durumlar:

 • Seyahatinizden önce uyku düzeninizde değişikliklere giderek uyum sağlayabilirsiniz.
 • Uçuş esnasında bolca su tüketerek alkollü içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Yolculuğunuz sırasında uygun egzersizler yapabilirsiniz
 • Varacağınız yerin zaman dilimine uyum sağlayabilmek için, buraya göre uyku düzeninizi ayarlamaya çalışın.
 • Doktorunuza danışarak bu durumu hafifletmek için bazı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Jet lag’ın Nedenleri Nelerdir?

Jetlag’ın nedenleri şu durumlardan kaynaklanmaktadır:

 • Zaman dilimi farkı: Jetlag’ın nedenleri arasında en yaygın olan durumdur. Seyahat edilen bölge ile yaşanılan bölgenin zaman dilimleri arasındaki farktan kaynaklanır.
 • Uzun süren uçuşlar: Uzun süren uçuşlar, vücudun biyolojik saatinin bozulmasından kaynaklı Jetlag’ın nedenleri arasındadır.
 • Dehidrasyon: Uçak kabinindeki düşün nem seviyesi sonucu, seyahat eden kişilerin vücudunun daha fazla su kaybetmesinden kaynaklanan bu durum, vücudun biyolojik saatini bozarak jetlag’ın nedenleri sayılabilir.
 • Stres/Kaygı: Yolculuk yapmak veya yeni yerlere alışmak stres veya kaygı oluşturabilir. Bu da uyku düzenini etkileyerek jetlag’ın nedenleri olarak sayılabilir.
 • Yorgunluk ve halsizlik: Varılacak yerin uzaklığı, uzun süren yolculuklar, aktarma seansları vücudu yorabilir. Bu durum da jetlag’ın nedenleri arasında en yaygın olanlardandır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En Büyük Havalimanları

Jet lag Belirtileri Nelerdir?

Jetlag genellikle doğu-batı veya batı-doğu seyahatlerinde daha sık görülür ve vücudun adaptasyon süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Jetlag belirtileri, uçuş yolculuğunuzdan sonra 12 saat içerisinde kendini gösterir ve birkaç gün sürebilir. Bu belirtiler:

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • İştah düzensizliği
 • Stres
 • Fizyolojik rahatsızlıklar
 • İshal ve mide bozukluğu
 • Huzursuzluk
 • Sersemlik
 • Uykusuzluk
 • Uyuşukluk
 • Konsantrasyon bozukluğu

Jet lag Nasıl Tedavi Edilir?

Jetlag, uçuşla seyahat edenlerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Farklı zaman dilimleri arasında seyahat etmek, uyku düzeni, açlık hissi ve yorgunluk gibi problemlere neden olabilir. Ancak, bazı tedavi yöntemleri ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür. İlk olarak, jetlag’ın nedenleri arasında en önemli olan uykusuzluğun tedavisi için seyahat öncesinde ve seyahat sırasında iyi bir uyku düzeni önemlidir.

Yeterli miktarda uyumak, zaman dilimi farklılıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, seyahat sırasında yeterince su içmek ve sağlıklı beslenmek de önemlidir. Bu durumun tedavisinde, melatonin adı verilen bir hormon da kullanılabilir. Bu hormon, vücudun uyku düzenini düzenleyen bir hormondur. Melatonin takviyeleri, seyahat öncesinde ve seyahat sırasında alınabilir.

Jet lag En Çok Kimlerde Görülür?

Herkes hafif veya şiddetli derecede bu durumdan etkilenebilir. Zaman dilimi değişikliklerine maruz kalan herkes bu durumu yaşar. Bu genellikle uzun mesafeli seyahatlerde ve özellikle doğu-batı ya da batı-doğu yönünde yapılan seyahatlerde daha yaygın olarak görülür.

Jetlag’ın nedenleri, özellikle çok sık seyahat ettikleri için seyahat eden iş insanları, sporcular, turistler ve sanatçılar arasında görülür. Belirtilere daha duyarlı olan ve çok düzenli uyku saatleri olan kişilerde de görülme durumu daha yaygındır.

Jet lag’dan Nasıl Daha Az Etkilenilir?

Gençlerde ve çocuklarda yaşlılara oranla bu durum daha az görülmektedir. Bunun nedeni, enerjilerinden dolayı daha çabuk ayak uydurabilmeleri ve kolay atlatabilmeleridir. Çocukları gün içerisinde uyutarak onların bu durumdan daha az etkilenmeleri sağlanabilir.

Daha az etkilenmek adına varılan yerde gün ışığına çıkmak, bolca güneş ışınlarına maruz kalmak da iyi gelen yöntemlerden biridir. Diğer bir etken ise uçuş gününden önce uyku saatleri noktasında değişiklikler yapmak olabilir.

Jetlag Belirtileri Nelerdir
Jetlag Belirtileri Nelerdir

Jet lag ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Uzun mesafeli seyahatler sırasında, farklı zaman dilimlerine geçmek vücudun iç biyolojik saatini bozarak jetlag adı verilen bir duruma neden olabilir. Jetlag, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, hazımsızlık ve genel olarak yorgun hissetme gibi semptomlarla kendini gösterir. Ancak, jetlag ile başa çıkmak için bazı basit stratejiler uygulanabilir.

Uyku düzeni ayarlaması, uçuş sırasında hidrasyonu ihmal etmemek (bol su tüketmek), yeterli ve bolca güneş ışığına maruz kalmak, egzersiz ve bolca yürüyüş yapmak, melatonin takviyeleri almak jetlag ile başa çıkma yollarındandır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

Jet lag’ın Uzun Vadeli Etkileri Nelerdir?

Bir kişinin normal biyolojik ritimlerine uyum sağlamakta zorlandığı ve zaman dilimi değişikliği sonrası yaşanan bir durumdur. Bu değişiklikler, vücudun doğal uyku ve uyanıklık döngüsünü bozabilir ve bireylerin uyku kalitesi, uyku düzeni ve genel performanslarını olumsuz etkileyebilir. Uzun vadede bu durumun etkileri ise:

 • Uyku bozuklukları: Kişilerin uyku düzeni uzun sürede bozulabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıflaması: Uzun vadeli durum sonucu, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler görülebilir ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olunabilir.
 • Sindirim sorunları: Sindirim sistemi bu olaydan etkilenebilir ve kişilerde mide bulantıları, hazımsızlık ve kabızlık sorunları yaşanabilir.
 • Depresyon ve anksiyete rahatsızlıkları: Uyku bozukluklarına neden olan bu durum kişilerde depresyon ve anksiyete sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Performans azalması: Bireylerde fiziksel veya zihinsel olarak performans düşüklükleri görülebilir.
 • Konsantrasyon bozukluğu: Kişiler daha az odaklanabilir, verimli ve işlevsel olmayabilirler ve enerjileri düşebilir.

Jetlag Sık Sorulan Sorular

Jetlag Nasıl Atlatılır?

Seyahat esnasında bol su tüketmeye çalışın, egzersizler yapmayı deneyin ve gittiğiniz yerde bol güneş ışığı almaya özen gösterin.

Jetlag Etkisi Kaç Gün Sürer?

Jetlag etkileri kişiden kişiye göre ve gideceğiniz yerin yönüne ve mesafesine göre değişkenlik göstermekle birlikte gittikten 12 saat sonra etkisini göstermeye başlar ve birkaç gün devam edebilir.

Neden Jetlag Oluruz?

Jetlag olma durumu, yolculuk esnasında zaman dilimleri hızla geçilirken insan vücudunun ve biyolojik saatinin bu hızlı zaman değişimine ayak uyduramamasından kaynaklanmaktadır.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09