Dünya’nın En Kalabalık Şehirleri Nerelerdir?

Dünya’da hızla gelişen ve büyüyen şehirler, her geçen gün yaşanılacak insanları kendine doğru çekmekte. İnsanlar metropol adı verilen büyük ve her anlamda gelişmiş şehirlere göç ederek, bu şehirlerin nüfusunu giderek arttırmaktadır. Dünya’nın en kalabalık şehirleri arasına Asya şehirleri girmektedir. İstanbul, bu şehirler arasında ilk 10’a girememiştir.

Dünya’nın en kalabalık şehirleri araştırması ve raporlarına göre birçok şehrin nüfus verileri incelenerek bu verilere göre yapılan sıralamalarda, dünyanın en kalabalık şehri Tokyo olarak listenin başını çekmektedir. Tokyo yaklaşık olarak 37 milyon 194 bin nüfusu ile neredeyse bir ülke büyüklüğüne ulaşmıştır. Dünya’nın diğer en kalabalık şehirleri ise:

 • Yeni Delhi
 • Şanghay
 • Sao Paulo
 • Mexico City
 • Dakka

şehirleri ilk beş sırada yer almaktadır. Dünya’nın nüfusundaki artış genel olarak bu büyük şehirlerde gerçekleşmektedir.

Dünya’nın En Kalabalık Şehirlerinde Yaşam Şartları Nelerdir?

Büyük şehirlerde, metropollerde yaşamak bazen insana güzel ve hayal gibi gelse de bu şehirlerde yaşamaya karar verdiyseniz ve özellikle de dünyanın en kalabalık şehirlerinden birini tercih ettiyseniz, sizin için yaşam şartlarının zorluğu başlıyor demektir. Bir şehrin nüfusu ne kadar artarsa yaşam şartları da bir o kadar artıyor maalesef. Böyle kalabalık şehirlerde yaşamayı tercih ettiğiniz mümkün olduğunca sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu dünyanın en büyük şehirlerinde yaşamanın bazı zorluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mesafe olarak iş ya da okul için evinizden uzak bir noktaya gitmeniz gerekiyorsa günün en erken saatlerinde uyanmak zorunda kalmanız.
 • Zamanı iyi değerlendirerek gitmeniz gereken her yere vaktinden çok önce hazırlanmanız ve çıkmanız gerekmektedir.
 • Kalabalık şehirlerde herkesin bir yerden bir yere yetişmeye telaşı olduğu ve kalabalıktan ötürü her yere geç kalınması insanları genel olarak çok gergin ve sinirli yapar. Bu da insanların işlerine, ilişkilerine, ailelerine veya çocuklarına yansıyarak huzursuzluk durumları baş gösterir.
 • Trafik en önemli ve bu kalabalık şehirlerin en olumsuz yanı olabilir. Bazı şehirlerde trafiğin en yoğun olduğu hesaplamaya çalışarak planlamalar yapasınız ama dünyanın en kalabalık şehirlerinde günün neredeyse tamamı yoğun bir trafikle geçebilir.
 • Ne kadar insan artışı demek o kadar araç artışı demek ne kadar araç artışı demek o kadar da hava kirliliği demektir. Bu şehirlerde yoğun hava kirliliklerine maruz kalırsınız.
 • Salgın ve riskli birçok hastalığı daha çabuk kapabilirsiniz.
 • Metropol kentlerde insan fazlalığından dolayı her yer bina ve taşlı yapılarla dolacağı için biraz doğaya ve gökyüzünün temizliğine hasret kalabilirsiniz.
Dünyanın en kalabalık şehri
Dünyanın En Kalabalık Şehri Tokyo

Dünya’nın En Kalabalık Şehri : Tokyo

2023 yılı verilerine ve istatistiklerine göre nüfus verilerinin incelenmesi ile dünyanın en kalabalık şehri olarak seçilen Tokyo, yaklaşık olarak 37 milyon 194 bin nüfusa sahip Japonya’nın başkentidir. Tokyo şehrinde aynı zamanda yaşam da çok pahalıdır. Tokyo şehri, Japonya’nın siyasi ve ekonomik merkezi olmuştur. Aynı zamanda dünyanın en büyük kentsel ekonomisine de sahip olan ülke, Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından da “küresel şehir” ilan edilmiştir.

Tokyo, turistik açıdan da dünyanın her bir noktasından millete de ev sahipliği yapmaktadır. Japonya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerindendir. Ülke farklı ve dinamik yapısı ile aynı zamanda dünyanın en önemli şehirlerinden de biridir. Bu ülkenin tarihi kökenleri 12. Yüzyıla dayanmaktadır. “Doğu’nun Başkenti” olarak ilan edilen şehir başkentler arasında da en büyük başkent olma özelliği ile tanınmaktadır.

Dünya’nın en kalabalık şehirleri arasında uzun yıllardır listenin en başını tutmaktadır. Tokyo dünyanın en aynı zamanda en pahalı 5. Şehridir. Halihazırda dünyanın en kalabalık şehri olarak bilinirken, ilkbahar ve yaz aylarında da şehre bir turist akını gerçekleşir ki her şeyin fiyatı artarak yükselir ve şehrin kalabalıklığı da inanılmaz derecede artış gösterir. Dünyadaki çok fazla kişiye ev sahipliği yapar. Tokyo şehri, hem ülke içinden aldığı göçlerle, hem de uluslararası istihdam göçü ile dünyanın en kalabalık şehri ve metropolü olarak anılmaktadır.

Sao Paulo
Sao Paulo

Dünya’nın En Kalabalık Diğer Şehirlerinin Bazı Özellikleri

Dünya nüfusu giderek artış gösterdikçe ülkeler ve şehirlerde bu durumdan oldukça etkileniyor. Dünya’nın en kalabalık şehirlerinin yaşam şartları ne kadar zor olursa olsun yine de dünyanın kalbi bu şehirlerde atar ve bir o kadar da cazip gelir. Peki bu en kalabalık şehirler hangileridir ve kısaca özellikleri nelerdir hep birlikte bakalım:

 • Yeni Delhi: Hindistan’nın başkenti olan şehir, yaklaşık olarak 31 milyon nüfusa sahip bir şehirdir. Ve dünyanın en kalabalık şehirleri arasında Tokyo’dan sonra ikinci sırada listede yerini almaktadır. Hindistan’nın en önemli kültürel, ticari ve siyasi merkezi konumunda olan şehir, tüm dünyanın ilgisini çekmekte ve en kalabalık şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir.
 • Şanghay: Yüksek nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde ilk beşe giren Şanghay şehri, endüstri, ekonomi ve bir çok alanlarında küresel bir merkez konumuna sahip olma yolunda bir şehirdir. Şanghay Çin’in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ayrıca Çin’in dünyaya açılan en önemli liman kenti olma özelliği ile bilinir. Çin’in modern tarafını yansıtan bir gökdelenler şehridir.
 • Sao Paulo: Kalabalık nüfusu ile Brezilya ve tüm Güney Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Sao Paulo’nun resmen şehir olarak kabul edildiği yıl 1711 yılı olmuştur. “Sampa” diye adlandırılan Sao Paulo şehri, Brezilya’nın güneyinde yer almaktadır. İklim koşulları yönünden ani bastıran tropikal yağışları ile meşhurdur.
 • Mexico City: Meksika şehri, 2023 yılında da dünyanın en kalabalık şehirlerinden olmaya devam etmektedir. Meksika dünyanın 15. Büyük ekonomisine sahip bir şehirdir. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biridir. Aynı zamanda otomotiv sanayi, elektrik-elektronik, medikal cihazlar, altın, gümüş ve daha bir çok üründe ihracat alanında gelişmişlerdir. Hareketli ve bir o kadar da çok renkli bir şehirdir.
 • Dakka: Bangladeş ülkesinin başkenti olan Dakka şehri, kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik ve kültürel anlamda da Dakka merkezi bir konumdadır. Tarihi ve mimari geçmişi zengin olan ülke ticaret alanında önemli bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden de dünyanın en kalabalık şehirleri arasında ilk beş sırada yer almaktadır.

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri Sık Sorulan Sorular

Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisidir?

2023 yılı verilerine ve istatistiklerine göre nüfus verilerinin incelenmesi ile dünyanın en kalabalık şehri olarak Japonya’nın başkenti olan Tokyo şehri seçilmiştir.

Dünya’nın En Kalabalık Beş Büyük Şehri Hangisidir?

Nüfus verileri araştırmaları ve sonuçlarına göre dünyanın en kalabalık beş şehri Tokyo, Delhi, Şanghay, Sao Paulo ve Meksika olmuştur.

Dünya’nın En Kalabalık Şehri’nin Nüfusu Kaçtır?

Dünya’nın en kalabalık şehri olarak bilinen Tokyo’nun nüfusu 2023 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 37 milyon 194 bindir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09