Ambulans Uçak Kiralama Nasıl Yapılır?

Ambulans uçak son zamanlarda oldukça sık tercih edilen hava taşıtları arasında yer almaktadır. Bu uçaklar daha çok sağlık alanında kullanılmaktadır. Bahsi geçen hava taşıtları hızlı ulaşım imkânı sağladığı için ivedi olaylarda büyük önem arz ediyor.

Belki günlerce sürecek uzun yolları acil durum uçaklarıyla saatlere indirebilirsiniz. Bu uçakları kiralamak için belli prosedürlere uyum sağlamak gerekmektedir. Uçak kiralama firmaları ihtiyacınız olan evrakları tamamlamanızda size yardımcı olmaktadır. Kiralama firmalarından destek alarak kolayca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ambulans-ucak-kiralama

Ambulans Uçak Nedir?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan birisi de ambulans uçak nedir? Bahsedilen acil durum uçakları bir kişi ya da bir nesnenin bir yerden başka bir yere hava yoluyla ulaşımını sağlayan araçlardır. Bu hava taşıtları sadece yaralı değil farklı birçok amaç içinde kullanılabilmektedir. Bahsi geçen hava araçlarıyla ilaç, organ, hastalar acil durum kitleri vs. gibi birçok şeyin taşımasında kullanılabilir.

Donanımsal olarak uçaklar içerisinde birçok ekipman barındırmaktadır. Hava taşıtlarının içerisinde bir hastaneyi aratmayacak tüm ekipmanları görebilirsiniz. Durumun ciddiyetine bağlı olarak kalp masaj aleti, solunum cihazları gibi birçok ürün sayesinde hasta taşınırken oluşabilecek acil durumlarda ilk yardım imkânı sağlanabilir.

Ambulans Uçak Kiralama İçin Ne Yapmak Gerekir?

İlk defa ambulans uçak kiralayacaksınız bu işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olamayabilirsiniz. Acil durum uçaklarını kiralamak için yapmanız gerekenler:

 • Uçak kiralaması yapacağınız firmayı seçmeniz gerekmektedir.
 • Kiralanacak uçağın modeli seçilir.
 • Kiraladığınız hava taşıtı ile hangi zaman dilimleri arasında seyahat edileceği belirlenir.
 • Uçak kiralama firmasına nereden nereye gideceğinizin bilgisi verilir.
 • Seyahatin hangi nedenle yapılacağı bildirilir.
 • Uçakla gidilecek yer eğer yurt dışı ise pasaport ve seyahat evrakları firmaya bildirilir.
 • Ve son olarak seçtiğiniz uçak hakkında fiyat bilgileri seçilir.

Bu şekilde acil durum uçak kiralamaları yapılabilir.

ambulans-ucak-kiralama


Özel Ambulans Uçak Kiralama Süreci Nasıldır?

Hava ambulansı, hastaların nakili sırasında onlara tıbbi destek sağlayabilmek için özel olarak uyarlanmış özel bir uçak türüdür. Nitelikli bir doktor, sağlık görevlileri veya sağlık ekibi, hastanız varış havaalanına ulaşana ve güvenli bir şekilde evinize veya varacağı hastaneye transfer edilene kadar hastanızla birlikte seyahat ederler. Uçuş esnasında gerekli tüm sağlık ekipmanları mevcuttur. Peki bu süreç nasıl işliyor?

 • Öncelikle rezervasyon ve planlamanızı yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra şirkete hastanın genel durumu hakkında bilgi verilmelidir.
 • Sırası ile hastanın nereden nereye nakil edileceği bilgileri verilmelidir.
 • Hastanın nakli için istediğiniz tarih belirtilmeli
 • Hastanın ve yanında refakat edecek yakınının bilgileri verilmeli
 • Hastanın hava ambulansına aktarılma esnasında kara ambulansı gerekip gerekmediği belirtilmelidir.
 • Özel ambulans uçak için hastanın ağırlığına bağlı olarak istenilen özel ekipman bilgisi not edilmeli.

Rezervasyon ve planlama aşamasında bu bilgiler doğrultusunda, uçuş planlamalarınızı, uygun havaalanlarını, yolculuk sürelerini, kullanılacak uçak seçeneklerini ve özel ekipmana gerek duyulup duyulmadığı ile beraber uzman ekip tüm planlamaları yaparak sizin için en uygun fiyatlı ve opsiyonlu uçuşları sizlere sunar.

Sizler bu uçuş seçeneklerini onayladığınızı belirttiğiniz takdirde firma tarafınıza mail yolu ile uçak kiralama sözleşmesini gönderir, ödeme seçeneklerinizi de belirledikten sonra özel ambulans uçağınız artık hizmetinize sunulur.

Neden Ambulans Uçak Tercih Edilir?

Hava ambulansı kiralama, hastaların belirli bir sağlık kuruluşundan başka bir sağlık kuruluşuna taşımak ya da kaza geçirilen, doğal afet yaşanan bölgelerinden taşınması gereken durumlarda kullanılabilen bir tıbbi uçuş hizmetidir. Bu ambulans uçakların tercih edilmesinde birçok neden vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kara yolu trafiği ya da daha geç gidilebilen yollar nedeni ile hava yolu tercih edilerek zamandan tasarruf ve hastanın acil durumundan dolayı ambulans uçak hizmetleri tercih edilebilir.
 • Hastanın alınması güç noktalara erişimi kara yolu ile zor alınabilme durumları noktasında ambulans uçaklar devreye girebilir.
 • Hızlı ve ileri teknolojik olması bakımından kara ambulanslarına göre daha donanımlı olabilmektedir.
 • Uzman doktorlar ve sağlık ekipleri ile hastalara gereken müdahaleler yapılmaktadır.
 • Uluslararası ve yurtiçi taşımacılık özelliği ile tüm prosedürlerle ilgilenilir.

Ambulans Uçak İçin Hasta Yakınlarından Neler İstenir?

Ambulans uçak hizmeti için taşınması gereken hastaların durumlarına göre hasta yakınlarından bazı belgeler istenebilir. Bu belgeler, hastaların durumlarına ve uçuşlara göre değişiklikler gösterebilir fakat genel olarak istenilen belgeler şunlardır:

 • Hastalara ve yanında eşlik edecek refakatçilere ait kimlik veya pasaport belgesi
 • Güncel olmak kaydıyla epikriz raporu ve çevirisi
 • Hastane ve doktor bilgisi
 • Hasta veya refakatçisi için uçabilir raporu
 • Covid testi belgeleri (PCR testi sonucu)
 • Hastanın sağlık durumu raporu

Ambulans Uçak ile Acil Tıbbi Nakil Taşımacılığının Önemi

Ambulans uçak hizmeti ile bu hava ambulansı şirketleri sayesinde acil durumda olan hastalar zaman kaybetmeksizin bulunduğu noktalardan donanımlı bir hastaneye ya da sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde transfer edilebilir. Kara ambulanslarının ulaşamayacağı noktalarda hava ambulansları devreye girerek herhangi bir yaralanma ya da travma nedeni ile acil tıbbi yardım gerekli olan hastaların en hızlı şekilde donanımlı bir hastaneye ulaştırılması yalnızca ambulans uçaklarla mümkün olabilir.

Aynı şekilde bu ambulans uçaklar sayesinde ciddi hastalar için organ nakli durumları da en hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bazı organ nakillerinin sağlıklı ve steril ortamlarda muhafaza edilerek zaman kaybetmeden ilgili hastaya ulaştırılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda yine özel ambulans uçaklar devreye girerek ciddi hayatlar kurtarılır.

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları

Özel uçak kiralama fiyatları oldukça merak edilmektedir. Fakat ambulans uçak kiralama fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Kiralayacağınız uçağın modelleri fiyat farklılıklarına en çok etki eden unsurlar arasındadır. 

Bunun dışında kiralayacağınız uçak ile nereden nereye ulaşım sağlayacağınızı da fiyatlarda farklılıklar yaratmaktadır. Seçeceğiniz uçak kiralama firmaları arasında da fiyat karşılaştırması yapmanız sizin için bir avantaj olacaktır. En uygun acil durum uçağı kiralama firması ViraJet bu konuda sizlere büyük destek sağlayacaktır.

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Ambulans uçak kiralama hizmetinde fiyatları etkileyen birtakım faktörler de mevcuttur. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Nakil Mesafesi

Hastalarınızın bir yerden bir yere götürülmesi için belirlenecek mesafe ambulans uçak fiyatını maliyet açısından oldukça etkileyecek bir faktördür. Burada uçuş mesafesi için harcanacak yakıt ve medikal ekip ücretlerine kadar birçok etkili faktör mevcuttur. Yurtiçi veya yurtdışı transferleri için kullanılacak olan araç türü, bakımı, gerekli olan yakıt ve uzun mesafelerde olması gereken medikal ekip kadrosu değişkenlik göstereceği için maliyeti etkiler.

 • Seçilecek Araç

Kısa mesafeler ya da uzak mesafeler için yine uçak ya da jet seçimleri değişkenlik göstereceği için maliyet açısından farklılıklar oluşturacaktır. Bu durum tamamen hastanın rahatsızlığına ve iniş alanı durumlarına göre belirlenmektedir.

 • Medikal Ekip

Hastanın durumunun aciliyeti, yaşı ve sağlık durumundaki önemine göre bu ekipteki uzman doktor veya sağlık ekiplerinin sayısını etkileyeceği için medikal ekibin durumu da maliyeti etkileyen faktörlerden birisidir.

 • Havalimanı İniş Ücretleri

Hastaların götürüleceği bölgedeki havaalanları genellikle farklı iniş ücretlerine tabidir. Bu yüzden ambulans uçak maliyet hesapları noktasında bu da önemli bir etkendir.

Ambulans Uçak Kiralama Sık Sorulan Sorular

Ambulans Uçak Kiralama Nedir?

Ambulans uçak hizmetleri hastalarının nakillerinin bir yerden bir yere en hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir hava yolu ambulansıdır.

Ambulans Uçak Kiralama Ücreti Ne Kadar?

Bir ambulans uçak kiralamanın maliyeti gidilecek mesafe, kullanılan uçak tipi ve gerekli mürettebat ve medikal ekip sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Neden Hava Ambulansı Tercih Edilir?

Kara yolu ambulanslarının sağlayamadığı ulaşım, yol ve zamana bağlı olarak hava yolu ambulansları tercih edilir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09