Türkiye’nin En Güzel Plajları Nerelerdir?

Türkiye’nin En Güzel Plajları

Türkiye Avrupa ve Asya kıtaları arasında, kuşbakışı görünümü ile kabaca doğu-batı uzantılı bir Anadolu platosu ve Trakya yarımadası üzerine kurulmuştur. Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi boğazlar vasıtası ile birbirine bağlayan Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Türkiye coğrafik özellikleri ile tam bir deniz, plaj ülkesidir.

Türkiye’nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları, Türkiye’nin en güzel plajlarına, dünyanın en güzel kumsallarına, koy ve körfezlerine sahiptir. Kıyıları özellikle yemyeşil bir doğa harikası görünümü ile de, zengin bir tarihi geçmişin izlerini taşıyan antik kentleri, tatil kasabaları ve muhteşem ötesi plajları ile yaz aylarında tam olarak akın akın ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en güzel plajları, berrak ve gökyüzünün mavisi ile doğanın yeşilinin yansımaları ile muhteşem bir renk tonlarına sahiptir. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında serin suları ve büyüleyici görüntüsü ile huzur dolu bir tatil için dünyanın dört bir yanından insanı kendine çekiyor.

Türkiye’nin En Güzel Plajları Hangileridir?

Herkesin yaz tatili planları arasında mutlaka bir deniz tatili planı vardır. Bu konuda inanılmaz şanslı olduğumuz kesindir. Çünkü ünleri dünyaya yayılmış plajlara sahip birbirinden güzel koylarımız ile ülkemizde en güzel tatili yapabilmekteyiz. Peki bu tatil planımızda hangi şehir ve hangi plajlar olduğu konusunda bilginiz var mı? Elbette ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde Türkiye’nin en güzel plajları bulunmaktadır. Fakat bunlardan kısaca bahsedecek olursak, Türkiye’nin en güzel plajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kaputaş Plajı
En Güzel Plajların Zirvesi Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Kaputaş plajı, Kaş-Kalkan arasında, muhteşem plajı ve doğa harikası dağların eteğinde en güzel koylardan biridir. Özellikle suyunun rengi ile bilinen tam bir turkuaz tonlarını yansıtan deniz ve kum plajı mevcuttur. Ulaşım noktasında yollarının çokça virajlı olması, gitmesi yönünden zor olunca plajın kalitesini yükseltmektedir. Kaputaş plajı, Türkiye’nin en güzel plajları listesinde ilk sırayı alıyor.

İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesinde Dalyan beldesi yakınlarında yer alan büyük bir uzunluğa sahip bir Akdeniz plajı olmasıyla meşhurdur. Bu plajın suyu deniz tuzu ve tatlı su arasında karışan çok ender bir deniz suyuna sahiptir. Aynı zamanda plaj Caretta carettaların yumurtalarını bırakması ile “Kaplumbağa Plajı” olarak da bilinmektedir. Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alan İztuzu plajı, tatil yapmak için tercih edilmesi gereken en nadir plajlardan da biridir.

Patara Plajı

Bir yanda denizin gökyüzü ile buluşan eşsiz maviliği ile deniz, diğer yanda uçsuz bucaksız bir çölü andıran kum tepeleri ile Patara Plajı Kaş’ta yer almaktadır. Ve arkasında doğanın harikası yeşil manzara. Patara plajı, Türkiye’nin en popüler plajlarından biri olarak tanınmaktadır. Bu kumsal tam olarak 12 km kadar kumlarla birlikte uzanıyor. Bu plajı mutlaka keşfetmeli ve antik kenti, nehirleri ve lagünleri de muhakkak ziyaret etmelisiniz.

kleopatra Plajı
Plajların Göz bebeği Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Antalya’nın Alanya ilçesinde en çok tercih edilen Türkiye’nin ise en güzel plajları listesinde yerini koruyan bir plajdır. İsmini ünlü Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Bu plaj, deniz ve sahilinin en çok rengi ile anılan berrak bir denize sahip plajdır. Özellikle denizi yaklaşık olarak 8 ila 10 metreye kadar çok sığdır. Mavi bayrağa sahip bir plajdır. Yazın bu plaj tıka basa dolu olurken kışın bile Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar denize girerler.

Çıralı Plajı

Çıralı plajı, Olimpos sahili ile Yanartaş dağları arasında yer almaktadır. Adını Olimpos yanar taşından alan plaj, ziyaretçiler için farklı deneyimlerle meşhurdur. Burada bulunan doğal gaz ateşinin sürekli yanması ile herkesin ilgini çekmektedir. Ayrıca doğal zenginliği ile meşhur bir plajdır. Bu plajda da Caretta carettalar için 3 km’lik bir koruma alanı mevcuttur. Deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından biri olduğu için 1. Derece sit alanı olarak da bilinmektedir. Bu yüzden inşaatın yasak olması ile de doğal güzelliğini koruyan Türkiye’nin en gözde plajlarından biridir.

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı plajı, Kuzey Ege’de Balıkesir’in Ayvalık Küçükköy beldesine ait ve nerede olduğu merak edilen çok hoş bir plajdır. Adını ise bölgeden çıkarılan kilise ve ev yapımında kullanılan sarımsı renklerdeki taşlardan almaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Sarımsaklı plajında yaz mevsimi oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Öğlen vakitlerinde başlayan serin meltem rüzgarları ile biraz serinler. Plajının uzunluğu 7 km kadardır. Kumu beyaz renge yakın ve denizi oldukça berraktır.

Phaselis Plajı

Eski bir Likya Antik kenti olan Phaselis Plajı, tarihi ve doğasıyla mükemmel bir uyum içindedir .Doğal güzellikleri ile ön planda olan plaj, ihtişamı ve büyüsü ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Çam ormanları ile çevrili olan plajın denizi berraklığı ile de ilgi çekici olmuştur. Türkiye’nin doğa harikası olarak en güzel plajları arasında sayılmaktadır.

Çeşme

Alaçatı da bulunan plaj üç tarafı kara ile çevrili olarak sporcular için oldukça güvenli bir bölgedir. Rüzgarı ile meşhurdur. Bu yüzden sörf sporları için ideal bir plajdır.

Ölüdeniz Plajı
En Güzel Plajlardan Ölüdeniz Plajı

Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi)

Etrafı çam ağaçları ile kaplı ölüdeniz, Türkiye’nin en gözde plajıdır. Dünyada çok ciddi oranda bilinen ve sevilen bu plaj, adeta sakin ve doğal bir gölü andıran dalgasız denizi ile meşhurdur. Ayrıca 2006 yılında da dünyanın en iyi plajı seçilmiştir. Tam anlamıyla bir doğa harikası olan bu plaj Türkiye için oldukça önemli ve en güzel plajları arasında yerini almaktadır.

Ovabükü Plajı

Hayıtbükü’ne komşu olan koylardan olan Ovabükü oldukça geniş bir koydur. Datça’da bulunan bu plaj olağanüstü güzelliği ile en güzel plajlardan biridir. Geniş bir denize sahip ve berrak suyu ile muhteşem bir denize sahiptir. Deniz hafif taşlı olsa da rahatsız edici bir kumu yoktur. Adeta cennet diye tabir edilen koylardan biridir. Plaj bu zengin koyu ile en çok tercih edilen plajlardan biri olabilmektedir.

Türkiyenin En Güzel Plajları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Türkiye’nin En Güzel Plajı Hangisidir?

2006 yılında da seçildiği üzere Türkiye’nin en güzel plajı dünyaca ünlü Ölüdeniz(Kelebekler Vadisi) plajıdır.

Türkiye’deki En Güzel ve Ünlü Plajlar Hangileridir?

Türkiye’de en ünlü ve güzel plajlar, Kaputaş, İztuzu, Patara, Kleopatra, Çıralı, Sarımsaklı, Phaselis, Çeşme, Ölüdeniz ve Ovabükü Plajlarıdır.

Türkiye’nin En Güzel Plajları Hangi Bölgelerdedir?

Türkiye’nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları, Türkiye’nin en güzel plajlarına, dünyanın en güzel kumsallarına, koy ve körfezlerine sahiptir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09