Türk Lirasının Değerli Olduğu Gezilebilecek Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler genellikle Türkiye’nin ticaret ortakları olan ülkelerdir. Ancak son yıllarda Türk lirasının değeri döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı düşmüştür ve bu nedenle Türk lirasının diğer para birimleri karşısındaki değeri sürekli olarak değişmektedir. Son yıllarda döviz kurları ve Türk lirasının değer kaybı oldukça gündem olmaktadır. Kurların son dönemlerdeki hareketliliği ile birlikte Türk lirası diğer para birimlerine göre oldukça değer kaybetmiştir. Fakat yurtdışı sehayatleri planlayan insanların daha ekonomik rotaları tercih edebilmesi için para birimimizin değerli olduğu ülkeler hala var.

Gezilebilecek Ülkeler Listesi

Sık sık yurtdışı seyahatlerine çıkanlar döviz bürolarında paralarını değiştirirken verdikleri para değerine göre aldıkları paralar karşısında genellikle can sıkıcı bir şekilde yurtdışına çıkmaktadır. Fakat gezmek için çıkıyorsanız ve zorunlu gitmeniz gereken ülkeler yoksa aynı zamanda ekonomik anlamda da plan yapıyor ve bütçenizi düşünüyorsanız Türk lirasının hala değerli olduğu ülkeler mevcuttur. Zaten bu son dönemlerde para birimimizin değer kaybı nedeni ile insanlar artık Türk lirasının daha değerli olduğu ülkelere yöneldiler. Birçok ülkede Türk lirasının hala değerli olduğu ülkeler mevcuttur. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler:

Ukrayna


Ukrayna

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir ve ülkenin en büyük şehridir. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin olan ülke, vize ve pasaport istemeden kimliğimiz ile girebileceğimiz ülkelerin başında yer almaktadır. Bu ülkede Türk lirası ile alışveriş yapmak yerine Ukrayna’nın para birimi olan Grivna kullanılmaktadır. Bu nedenle seyahat etmek amacı ile de tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Genellikle ulaşım açısından da uyguna uçak biletleri bulmak mümkündür. Aynı zamanda Ukrayna’da Türk lirasının değerli olmasının ekonomik ve ticari etkileri de olabilir.

Tayland


Tayland

Tayland, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin simgesi olan tapınakları, sarayları, müzeleri, pazarları ve gece hayatı turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir. Tayland, Asya’da önde gelen ekonomilerden biridir ve sanayi, turizm, tarım ve hizmet sektörleri oldukça gelişmiştir. Ülke’nin resmi para birimi Tayland Bahtıdır. Türk lirasının da değerli olduğu ülkeler arasında gezilebilecek en güzel ülkelerden biridir.

Çek Cumhuriyeti


Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Prag’dır. Almanya, Slovakya ve Avusturya ile komşu olan Çek Cumhuriyeti 10,7 milyonluk nüfusa sahiptir ve Avrupa Birliği üyesidir. Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunası’dır. Ülke her yıl birçok ülkeden binlerce turistin akın ettiği bir bölgedir. Ekonomisi sanayi, turizm ve hizmet sektörüne dayanmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin tarihi, Orta Çağ’a kadar uzanır ve tarihi binaları, kaleleri ve müzeleri ile ünlüdür. Prag kalesi, Karl köprüsü ve Eski şehir meydanı, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Prag şehri ile ünlü olan bu ülkenin para birimi Türk lirasına oranla oldukça düşük kurla seyretmektedir.

Hindistan tac mahal


Hindistan

Türk lirasının değerli olduğu gezilebilecek ülkeler arasında yer alan Hindistan, kendine özgü ve muhteşem bir coğrafyası ile muhakkak keşfetmeniz gereken ülkelerden biridir. Bu ülke tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri ve renkli festivalleri ile Türk lirasının değerli olduğu birçok gezilebilecek ülkelerden biridir. Hindistan’nın para birimi, Hindistan rupisi’dir. 1 rupi, 100 paise’e bölünür. Hindistan, dünya nüfusunun yaklaşık %18’ine ev sahipliği yapan dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir. Ülke son yıllarda hızlı bir ekonomik büyüme göstermiştir ve gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Rusya

Rusya, Doğu Avrupa ile Kuzey Asya arasında bulunan oldukça geniş bir ülkedir. Rusya, dünyanın en büyük ülkelerinden biridir ve tarihi ve kültürel açıdan zengin bir destinasyondur. Aynı zamanda dünya çapında tarihi, kültürel ve siyasi öneme sahiptir ve dünya nüfusunun yaklaşık %11’ini barındırarak dünyanın en kalabalık da ülkesidir. Türk lirası’nın Rus rublesi karşısında değeri değişkenlik göstermekle birlikte Türk lirasının oldukça değerli olduğu ülke para birimi olarak rubleyi kullanmaktadır. Rusya, doğal güzellikleri göz önünde bulundurulduğunda, Trans-Sibirya Demiryolu ile uzun bir tren yolculuğu yapmak da popüler bir seçenektir. Bu açıdan gezilmesi gereken ülkelerin başında mutlaka görmelisiniz.

Vietnam

Vietnam, Asya’nın güneydoğusunda yer alan egzotik bir ülke olmasıyla bilinmektedir. Burada zengin tarihi ve kültürel miraslar, nefis yemekleri, egzotik doğal güzellikleri ve etkileyici mimarisi ile bilinen birçok popüler turistik yer bulunmaktadır. Vietnam, Türk lirasının değerli olduğu bir ülke olarak kabul edilir. Yani, Türk lirası karşısında Vietnam parasının değeri yüksek olduğu için Türk turistler için fiyatlar uygun olabilir. Ancak, seyahat etmek istediğiniz zamanlarda döviz kurları her zaman değişebilmektedir, bu nedenle seyahat öncesinde güncel döviz kuru bilgilerini kontrol etmeniz önerilir. Seyahat edeceğiniz yer seçiminde bütçeniz ve ilgi alanlarınız da dikkate alınmalıdır. Seyahat etmek istediğiniz zaman en uygun seyahat rotasını belirlemek için seyahat acentelerinden veya internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Endonezya

Endonezya, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından biridir ve gezilebilecek ülkeler arasındadır. Bu ülke binlerce adadan oluşan bir bölgeye sahiptir ve her adada kendine özgü bir kültür, gelenek ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Bali, Java, Sumarta, Lombok ve Komodo Adası gibi pek çok turistik yerleriyle ünlüdür. Türk lirasının değerinin yüksek olduğu ülkede seyahat etmek Türk gezginler için oldukça keyifli olabilir. Türk lirasının değerli olduğu gezilebilecek ülkeler arasında çok uygun fiyata oldukça konforlu bir tatil yapabilirsiniz.

Makedonya

Endonezya, turistik açıdan oldukça zengin bir ülkedir ve birçok doğal güzellik, kültürel zenginlik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Bali, Yogyakarta ve Jakarta gibi popüler turistik yerler, Endonezya’da gezilebilecek yerlerden sadece birkaçıdır. Başkenti Üsküp olup Balkanlarda yer alan ülke Türk lirasının değerli olduğu gezilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Makedonya’ya vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz. Seyahat planınızı yaparken döviz kurlarını her zaman dikkate alarak bütçenizi iyi ayarlamalı ve yönetmelisiniz.

Sırbistan

Sırbistan, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Türk lirasının değerli olduğu gezilebilecek ülkeler arasında yerini almaktadır. Başkenti Belgrad, kaleleri, tarihi yapıları ve nehir manzarası ile ziyaretçilerin ilgisini çekerken, Novi San ve Niş gibi diğer şehirler de keşfedilmeye değer yerlerdir. Ayrıca, Sırbistan’nın doğal güzellikleri de turistler için cazip olmaktadır. Türk vatandaşlarının da vizesiz gidebildiği Sırbistan’nın para birimi Sırbistan Dinarı’dır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Büyük Festivalleri

Türk Lirası ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Türk Lirası En Çok Nerede Değerli?

Türk lirasının en çok değerli olduğu ülkelerin başında Ukrayna gelmektedir. Yeme, içme ve konaklama açılarından uygun olan ülkede Türk lirası oldukça değerlidir.

Türk Lirasının En Değerli Olduğu Avrupa Ülkeleri Hangileridir?

Türk lirasının değerli olduğu Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna, Sırbistan, Macaristan, Gürcistan, Rusya gibi ülkelerdir.

Türk Lirası Dünyada Kaçıncı Sıradadır?

Türk Lirası, dünya para birimleri arasında en yüksek işlem hacmine sahip 25 para biriminden biridir. Türk Lirası, 2023 yılı itibari ile 193 ülke arasında 44. Sırada yer almaktadır. Bu sıralama, uluslararası ödeme sistemleri tarafından yayınlanan verilere dayanmaktadır.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09