Transit Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Transit vize, yurt dışına çıkmak isteyip aktarmalı uçuş gerçekleştiren kişiler için, bir ülkeye geçiş yapmak amacıyla kullanılan geçici bir vizedir. Aktarma yapacağınız ülkeler sizden vize isteyebilir. Bu istenen vize transit vize olarak bilinmektedir. Genellikle bu vize, bir ülkeye varış noktasından başka bir yere seyahat etmek zorunda olan yolcular tarafından talep edilir.

Transit Vize Nasıl Alınır?

Bu vizeyi almak için öncelikle seyahat edeceğiniz ülkenin vize şartlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Transit geçiş vizesini alabilmek için yolcular, seyahat ettikleri ülkelerin konsolosluklarına başvurabilirler. Transit vizesi, yolcuların belirli bir ülkeye girmeden önce sadece belirli bir süre kalmalarına izin verir. Bu süre genellikle 24 saatten 72 saate kadar değişebilir. Bu vize sadece bir ülkeden diğerine seyahat ederken bir ülkede kısa bir süre kalmanız gerektiğinde gerekli olan bir vizedir. Ancak şartları ülkeden ülkeye göre değişebilmektedir. Bunun için seyahat edeceğiniz ülkenin bu gereksinimlerini önceden öğrenmenizde fayda var.

Transit Vize Nasıl Alınır
Transit Vize Nasıl Alınır

Transit Vize Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Transit vize başvurusu yapabilmek için gerekli olan belgeler ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilmektedir veya değişebilmektedir. Bununla birlikte genellikle istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Mesleki belgeler
 • Gidiş-dönüş biletler
 • Banka hesabı dökümü
 • Uçak bileti
 • Seyahat planları
 • Gerektiği durumlarda seyahat sigortası
 • Otel rezervasyonu bilgisi

Gibi belgeler istenir. Başvuru işleminin tamamlanması birkaç gün veya hafta sürebilir, bu yüzden başvurunuzu yapmadan önce zamanında başvurmanız önemlidir.

Transit Vize Koşulları Nelerdir?

Transit vize koşulları ülkeler arasında farklılıklar göstermektedir. Bu vize koşulları, kişinin bir ülkeye seyahat ederken başka bir ülke üzerinden geçiş yapması durumunda uyması gereken kuralları içerir. Güncel olarak bu koşulların neler olduğu ile alakalı ilgili ülkelerin konsolosluklarını ziyaret edebilirsiniz. Birçok ülke bu transit geçişler için özel vize istemez.

Fakat bazı ülkeler, transit geçişler için bazı koşullar isteyebilir. Örnek olarak bazı ülkelerde bu vizeyi alabilmek için belirli bir süre ülkede kalınması gerekebilir. Bu koşullar ayrıca, yolcunun varış noktasına ulaşmak için hangi havaalanları veya limanlar aracılığıyla geçiş yapabileceğini de belirleyebilir. Ayrıca, bazı ülkeler, transit yolcuların belirli güvenlik veya sağlık kontrollerine tabi tutulması gerektiğini de belirtebilir.

İlginizi Çekebilir: Vize Nedir? 

Transit Vize İsteyen Ülkeler Hangileridir?

Bu vize başvurusu, bir ülkeye gitmek için diğer ülkeden geçiş yapılması durumunda yapılması gereken bir başvurudur. Bu durumun gereksinimleri ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve seyahat edeceğiniz güzergaha, ülkelere ve kaldığınız süreye bağlıdır. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Amerika
 • Kanada
 • İngiltere
 • Almanya
 • Fransa
 • İtalya
 • İspanya
 • Japonya
 • Çin
 • Rusya
 • Avustralya
 • Yeni Zelenda
 • Birleşik Arap Emirlikleri

Bu listedeki ülkelerin dışında, diğer ülkelerin de transit vize gereksinimleri olabilir. Bu nedenle, seyahat etmeyi planladığınız ülkelerin güncel vize gereksinimlerini önceden kontrol etmeniz önemlidir.

Transit Vize Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır?

Bu başvurunun reddedilmesi halinde, ilk olarak reddedilme nedeni incelenmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Bazı durumlarda reddedilme nedeni belirtilmeyebilir, bu noktada ilgili ülkenin konsolosluğundan bilgi alabilirsiniz. Reddedildiği durumlarda şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İtiraz etmek: Vize başvurunuz için itiraz edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için belirli bir süre verilebilir ve bu itiraz için sizden bir kanıt sunmanız istenebilir.
 2. Tekrar başvuru yapmak: Başvurunuz reddedilirse yeniden başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Fakat bu noktada nedeni tam olarak öğrenmeli ve başvuru belgelerinizi güncelleyebilirsiniz.
 3. Başka bir ülkeyi denemek: Transit vizenin reddedilmesi, başvuru sahibinin başka bir ülkeyi transit noktası olarak kullanmasını gerektirebilir.
 4. Vize Başvuru Danışmanlığı Almak: Bu noktada profesyonel bir danışmanlık alabilirsiniz. Vize başvuru danışmanları, başvuru sahibinin durumunu değerlendirerek vize başvurusunun tekrarlanması veya alternatif seçenekler konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Özetle, bir başvurunuzun reddedilmesi durumunda, başvuru sahibi alternatif seçenekler üzerinde düşünmeli ve uygun adımları atarak seyahat planını yeniden düzenlemelidir.

Transit Vize alırken dikkat edilmesi gerekenler


Transit Vize ile Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Transit vize ile seyahat ederken, gideceğiniz ülkenin gerekliliklerini önceden araştırmak, seyahat belgelerinizi hazırlamak ve planınızı buna göre yapmak önemlidir. Ayrıca transit bölgede kalma sürenizi kontrol ederek, ne yapabileceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Bu vize seyahatlerinizde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları:

Transit Vize Gereklilikleri

Gitmek istediğiniz ülkenin gerekliliklerini önceden araştırmalısınız. Bazı ülkeler bu konuda belirli şartlar sunabilir veya bazı belgeler isteyebilir.

Seyahat Belgeleri

Geçerliliği en az 6 ay olan pasaportunuzun olması gerekmektedir. Bunun dışında gideceğiniz ülkenin diğer belgelerini de hazırlamayı unutmayın. Otel rezervasyonu, uçuş bilgileri, banka dokümanı gibi belgelerin hazır olması gerekmektedir.

Transit Bölgede Kalma Süreniz

Transit bölgede kalabilmeniz için belirli bir süre vardır. Bunu önceden öğrenerek bu süreyi aşmamanız gerekmektedir. Bu süreyi değerlendirerek ona göre hareket etmelisiniz.

Transit Bölgede Yapabilecekleriniz

Bu durum ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Fakat transit bölgelerde gezmek genellikle yasaktır, turistlerin gezmesine bazı yerler izin verebilir.

Bagaj Yönlendirmesi

Yolculuğunuzun öncesinde bagaj durumunuzu doğru transfer edildiğinden emin olun. Transit bölgede fazla bagajınız olması halinde ilgili ülkelerin transit bagaj kurallarına uygun olarak hareket ettiğinizden emin olun.

Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Transit vize ücretleri, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilmektedir. Geçerli olduğu ülkeye, vizenin türüne ve başvuru yapılacak ülkenin konsolosluklarına göre değişmektedir. Bu nedenle, net bir cevap vermek için hangi ülkeye gideceğinizi ve hangi vize türüne başvuracağınızı bilmem gerekiyor. Başvuru yapacağınız ülkenin resmi web sitesinde veya konsolosluğunda transit vize ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pasaport Nedir? Türleri Nelerdir?

Transit Vize Sık Sorulan Sorular

Transit Vize Olmazsa Ne Olur?

Transit vize olmadığı durumda aktarmalı uçuş gerçekleştirebilmeniz için uçağa alınmazsınız. Bu durumda, kişiye ülkeye giriş izni verilmez ve uçuşu engellenebilir.

Transit Vize ile Ülke Gezilebilir mi?

Transit vizeler ile ülke gezilebilir, ancak bu durum ülkelere ve vize kurallarına göre değişebilir. Bu vizeyle bir ülkeye giriş yapmak mümkün olmayabilir veya sınırlı bir süre için izin verilebilir. Ancak, transit vizeler ile ülke gezmenin mümkün olup olmadığını belirlemek için öncelikle ziyaret edilecek ülkenin vize kurallarının incelenmesi gerekir.

Transit Vize Nereden Alınır?

Transit vize genellikle havaalanında alınabilir. Bu nedenle, transit geçiş yapacağınız havaalanında bulunan ilgili ülkenin konsolosluğuna başvurarak transit vize alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise, transit vize almak için önceden online başvuru yapmanız gerekebilir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09