Özel Uçak ile Cenaze Taşıma Hizmeti

Özel Uçak ile Cenaze Taşıma Hizmeti

Başka bir ülkede vefat eden bir yakınınızı ülkenize getirmek hava yolu ile cenaze taşımacılığını seçebileceğiniz gibi, ülke sınırları içinde karayolunda zaman kaybetmek istememeniz gibi nedenlerle de bu yola başvurabilirsiniz. Zamanın manevi açısından her zamankinden daha değerli olduğu zor ve acı günlerde işlemlerinizi en kısa yoldan sizin yerinize takip edilir ve defin noktasına kadar cenazeyi transfer olur.

Uçak İle Cenaze Taşıma Hizmetleri Kuralları

Tüm insanlar için çok ciddi bir konu olan uçak ile cenaze taşıma hizmetleri işlemleri için yetkili kurumlar tarafından belirlenmiş kurallar vardır. Cenazenizi bir yerden başka bir yere transfer edebilmeniz için bu yaptırımların kesinlikle karşılanması gerekir.

  1. Yurt dışına gidecek cenazeler için cenazenin önce ahşap bir tabutun içinde olması ardından çuval kanvas ile sarılmış olması ardından da çinko, metal ya da kurşun bir tabuta daha konması gerekmektedir. Ancak bu koşullar arasında uçuş izni verilir.
  2. Uçak ile cenaze taşıma hizmetleri kapsamında ülke içinde cenaze nakli yapılacaksa cenazenin hazırlanma işleminde bir tahta tabutun içerisine sızmalara karşı iyice sarılmış olması kabul koşulları için yeterlidir. Transfer için kullanılacak tabutta kırık ve çatlak olup olmadığı kontrol edilir ve kapağı da sabitlenir.
  3. İnancınız gereği cenaze kül halinde taşınacaksa, tahta kutuda ya da sandıkta olmalı ve aynı zamanda kırılmalara karşı darbe emici paketleme kapatılmış kilitli kapaklı bir kap içerisinde teslim edildiği takdirde gönderim izni alabilir.
  4. Bunların dışında cenaze taşımalarında karışık kargo içerisinde, yani konsolide halde kesinlikle kabul edilmez.
  5. Özellikle iç hatlar ile yapılan cenaze taşıma hizmetleri işlemlerinde kargonun çıkış noktasından varış noktasına kadar, rezervasyon işleminin onaylı olması şartı aranır. Bu anlamda navlun ücretinin peşin bir şekilde ödendiği konşimento üzerinde mutlaka belirtilmelidir. Hizmet almak için yapılan rezervasyon esnasında ölüm belgesi ve defin raporu da bulunmalıdır. Yukarıda belirtilen tüm bu uyarılar, genel uyarılardır. Uçak ile cenaze taşıma hizmetleri sağlanırken I.A.T.A tarafından belirlenmiş genel koşullara ve ülkelerin sağlık kurumlarının özel kurallarına uyulması gerekir. Bu konuda gereken belgeler ve uygulanan prosedürler ile ilgili detaylı bilgi için taşıma hizmeti alacağınız firmadan bilgi almayı unutmayınız


Bir cevap yazın

0552 330 37 09