Özel Uçak ile Cenaze Taşıma Hizmeti

Özel Uçak ile Cenaze Taşıma Hizmeti

Sevdiğiniz yakınlarınız, ölümü sonucunda evlerinden, şehirlerinden uzaktaysa hem şehirlerarası hem de yurt dışı ölümlerde özel uçak ile cenaze taşıma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Özel uçak aracı kişilerin cenazelerinin bir tabut ile beraber o anın stresi ve üzüntüsüne yardımcı olabilmek için uçuşun mümkün olan en kısa sürede ve maksimum özenle, dikkatle taşınmasını sağlayabilir. Zamanın manevi açıdan her zamankinden daha değerli olduğu zor ve acı günlerde işlemlerinizi en kısa yoldan sizin yerinize takip edip defin noktasına kadar cenazenizi transfer eder.

Uçak ile Cenaze Taşınması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cenazelerin, özel uçuş ile gitmek için hazırlanmadan önce, uçuş sırasında ya da sonrasında herhangi bir sorun teşkil etmemesi adına özenle taşınması ve taşınması için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hava yolu ile taşınan cenaze kargolarının, ulaşım için dikkat edilmesi gereken durumları prosedür ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Taşıma esnasından yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumu en aza indirgemeyi hedefleyen bir amacın varlığı söz konusudur. Uçak ile cenaze taşınması için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Ölen kişiye ait ölüm sertifikası
 • Bulaşı olmayan hastalık izni
 • Defin ve nakil için gerekli onaylar
 • Gerektiğinde mumyalama beyannamesi
 • Ölen kişiye ait pasaport
 • Tabutun içindekilerin sadece cenazeye ait olduğunu ve alıcının adını ve iletişim bilgilerini teyit eden yazılı belge

Bu düzenlemelerin çoğu bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Bir cenazeyi özel uçakla taşımak için b taşımaya uygun olan bazı uçaklar vardır. Tabutunu boyu, ölçüsü çoğu özel jet için uygun olmayabilmektedir. Özel uçak kiralama firmaları size, buna uygun uçaklar ile hizmet sağlayacaklardır. Bu özel acılı ve hassas günde sizin için en rahat ve hızlı olabilecek şekilde sevdiklerinizi son yolculuğuna ve varış noktalarına ulaştırma sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olurlar.

Uçak İle Cenaze Taşıma Hizmetleri Kuralları

Tüm insanlar için çok ciddi bir konu olan uçak ile cenaze taşıma hizmetleri işlemleri için yetkili kurumlar tarafından belirlenmiş kurallar vardır. Cenazenizi bir yerden başka bir yere transfer edebilmeniz için bu yaptırımların kesinlikle karşılanması gerekir. Bir cenazeyi ülkesine geri gönderirken, varış ülkesinin yasal gerekliliklerini de bilmek önemlidir. Bu bilgi, çoğunlukla süreci başlatmak için gerekli belgeleri de sağlayacak olan ilgili büyükelçilik veya konsolosluktan alınabilir.

Kişilerin ölüm sebeplerine bağlı olarak, özellikle şiddetli ölüm vakalarında, cenazenin nakledilmesi ve hatta otopsi yapılması için bazı adli izinler alınması gerekebilir. Bu bürokratik anlamdaki formaliteler tamamlandıktan sonra kişilerin vücut sağlıkları gerekliliklerine göre hazırlanır. Bu koşullar elçiliklerce kontrol edilmek istenebilir. Fakat çoğu ülke, hava cenaze taşımacılığından önce cesedin mumyalanması gerektiğini savunur.

Tüm insanlar için çok ciddi bir konu olan uçak ile cenaze taşıma hizmetleri işlemleri için yetkili kurumlar tarafından belirlenmiş kurallar vardır. Cenazenizi bir yerden başka bir yere transfer edebilmeniz için bu yaptırımların kesinlikle karşılanması gerekir.

 1. Yurt dışına gidecek cenazeler için cenazenin önce ahşap bir tabutun içinde olması ardından çuval kanvas ile sarılmış olması ardından da çinko, metal ya da kurşun bir tabuta daha konması gerekmektedir. Ancak bu koşullar arasında uçuş izni verilir.
 2. Uçak ile cenaze taşıma hizmetleri kapsamında ülke içinde cenaze nakli yapılacaksa cenazenin hazırlanma işleminde bir tahta tabutun içerisine sızmalara karşı iyice sarılmış olması kabul koşulları için yeterlidir. Transfer için kullanılacak tabutta kırık ve çatlak olup olmadığı kontrol edilir ve kapağı da sabitlenir.
 3. İnancınız gereği cenaze kül halinde taşınacaksa, tahta kutuda ya da sandıkta olmalı ve aynı zamanda kırılmalara karşı darbe emici paketleme kapatılmış kilitli kapaklı bir kap içerisinde teslim edildiği takdirde gönderim izni alabilir.
 4. Bunların dışında cenaze taşımalarında karışık kargo içerisinde, yani konsolide halde kesinlikle kabul edilmez.
 5. Özellikle iç hatlar ile yapılan cenaze taşıma hizmetleri işlemlerinde kargonun çıkış noktasından varış noktasına kadar, rezervasyon işleminin onaylı olması şartı aranır. Bu anlamda navlun ücretinin peşin bir şekilde ödendiği konşimento üzerinde mutlaka belirtilmelidir. Hizmet almak için yapılan rezervasyon esnasında ölüm belgesi ve defin raporu da bulunmalıdır. 
 6. Özel uçakla cenaze nakil hizmeti işlemleri, kalkış için uçuş saatinden 2 saat öncesine kadar tamamlanmış olup tabutun yetkililere teslim edilmesi gerekmektedir.
 7. Uçakla cenaze nakil hizmeti gidilen yerin mesafesine ve hava koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yukarıda belirtilen tüm bu uyarılar, genel uyarılardır. Uçak ile cenaze taşıma hizmetleri sağlanırken I.A.T.A tarafından belirlenmiş genel koşullara ve ülkelerin sağlık kurumlarının özel kurallarına uyulması gerekir. Bu konuda gereken belgeler ve uygulanan prosedürler ile ilgili detaylı bilgi için taşıma hizmeti alacağınız firmadan bilgi almayı unutmayınız.

Özel Uçakla Cenaze Nakil Hizmeti Güvenliği

Yurt içinde veya yurtdışında fark etmeksizin biri öldüğü zaman cenazesinin memleketine, yakınlarına ve sevdiklerine dini usullerine uygun bir şekilde defnedebilmeleri için geri götürülmesi gerekiyor. Özellikle yurtdışında ölmüş kişiler için ülkelerine son yolculuklarında geri dönmelerini sağlamak büyük bir deneyim gerektiriyor.

Bir cenazenin hava yoluyla sorunsuz olarak taşınmasını sağlamak için uluslararası ölüm sertifikalarına başvurmak, bir cenazeyi taşıma yetkisi almak, gümrükler ve yasal formaliteler ve cenazenin taşınmasına yönelik tüm uygulamaları karşılamak gibi birçok faktörün dikkate alınması gerekir.

Bu düzenlemelerin tümü cenaze yakınları için ekstra bir yük oluşturmaktadır. Fakat transfer uzmanları, uluslararası tüm sorumluluklarla, gümrük gereklilikleri ile, yerel nakliye düzenlemeleri ile tüm izinlere uygun olarak cenazenin tüm geri dönüş süreci ile güvenli bir şekilde ilgilenir.

Cenaze Gönderilerinin Rezervasyonu ve Planlanması

Cenaze nakillerini taşırken yapılacak ilk işlerden bir tanesi rezervasyon düzenlemeleri yapmak ve cenazenin sevkiyatını planlamaktır. Merhumların nakliyeci, nakliye şirketi veya havayolu tarafından özel uçakla taşınması tarafından kabul edilip edilmeyeceğini doğru ve planlı bir şekilde belirlemek için öncelikle bir rezervasyonu güvence altına almalısınız. Bu elektronik olarak, e-posta, faks ya da telefonla yapılabilir.

Cenaze nakil işlemlerinizin planlanması, merhumun bir ülkeden başka bir ülkeye, bulunduğu noktadan bir havayolu şirketine aktarılmasının sorunsuz bir geçiş olmasını ve yol boyunca komplikasyonları önlemek için tüm düzenlemelerin karşılanmasını sağlar.

Bu özel uçakla cenaze taşıma durumunun, tabut için özel uygun ambalajın kullanılıp kullanmadığından, etiketlemenin doğru şekilde yapılıp yapılmadığından, cenazenin doğru şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğinden tutun da tüm belgelerin düzenli olduğuna varana kadar emin olunmasını içeren düzenli bir prosedürdür.

Özel Uçak İle Cenaze Taşıma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Özel Uçakla Cenaze Nakli Nasıl Sağlanır?

Özel uçakla cenaze nakillerinin sağlanabilmesi için gerekli bazı prosedürler ve kurallar vardır. Şirketler bu prosedürleri sağladıktan sonra alacağınız rezervasyon ile cenazelerinizi taşıyacaktır.

Özel Uçak ile Cenazeler Tabutla Mı Taşınır?

Cenazelerin bir tabut içerisinde taşınırken, dış hat uçuşlarında ise çinko, metal ya da kurşun bir tabut içerisinde taşınması gerekmektedir. Bunun yanında sağlam bir ahşap tabut ile ve kanvas çuval ile de iyice sarılmış olması gerekmektedir.

Özel Uçak ile Cenaze Taşıma Hizmeti Nedir?

Başka bir ülkede vefat eden bir yakınınızı ülkenize getirmek ya da ülke sınırları içerisinde zaman kaybetmeden cenazenizi memleketine taşımaya yardımcı olan bir hava yolu cenaze nakil hizmetidir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09