Dünya’nın En Yaşanılabilir Şehirleri

Dünya’nın en yaşanılabilir şehirlerini düşündüğümüzde birçok ülke sayabiliriz. Herkes gezmeyi ve yeni yerler görmeyi çok sever. Yaşadığım yerleri ne kadar seversek sevelim, başka yerler, başka ülkeler ve şehirler görme heyecanları içimizi her zaman kıpır kıpır eden bir duygudur. Herkes hayalini kurduğu, hedefleri listesine eklediği ve çok merak ettiği yabancı ülke şehirleri mutlaka vardır.

Peki bu merak edilen şehirlerden en çok yaşanılabilir olanları hangileridir? Bir ülkeyi yaşanılabilir kılan en önemli ögeler nelerdir? Hayallerinizi süsleyen dünyanın en yaşanılabilir şehirlerin en önemli özelliklerinden ilki hiç şüphesiz kaosun yaşanmıyor oluşudur.

Hiç kimsenin dini görüşlerine, siyasi görüşlerine karışılmayan ve halkın özgürce tüm değerlerini yaşatabilmesi hayal edilen şehirler en çok yaşamak için hayal edilen şehirlerdir.

Dünya’nın En Yaşanabilir Favori Şehirleri

Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri favori şehirleri belirlenirken,  istatistiklere göre sağlık hizmetleri, eğitim kalitesi, coğrafi özellikleri ve güzellikleri, doğal afetler, iklim koşulları, suç oranları, siyasi durumu, yeşil alanları ve altyapıya göre bir çok kriter insanların seçim etkilerini değiştirebiliyor.

Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri, şehirlerin yaşam koşullarına, kalitelerine ve huzuruna göre belirlenip değişkenlik gösterebilir. Ama genel olarak bu listenin başını çeken bazı şehirleri sizler için sıralayacağız. İşte Dünya’nın en yaşanılabilir favori şehirleri şunlardır:

  1. Viyana, Avusturya

Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehri, Avrupa’nın göz bebeği ve dünyanın en yaşanılabilir favori şehirleri listesinde en başı çeken bir şehirdir. Viyana şehri, çokça yeşil alanlarıyla, kültürel zenginliği ile ve yüksek yaşam standartları ile tüm gözleri üzerine çeken bir Avrupa şehridir.

Muhteşem mimarisi, yaşam tarzı, sanatsal kimliği ve Avrupa’nın merkezi konumunda bulunmasından dolayı çok sayıda insanın ilgisini çeken bir şehir olma özelliği ile tanınmaktadır.

Viyana, uluslararası merkezi konumunun vermiş olduğu avantaj ile neredeyse her milletten insan bulabileceğiniz bir şehirdir. Avusturya’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan şehirlerden biridir. Aynı zamanda bu nüfusun en büyük yoğunluğunu Almanlar oluşturmaktadır.

Viyana’nın dünyanın en yaşanılabilir şehir olma özelliğini aldığı bir diğer nokta ise, şehir alanlarının %50’sinden fazlasını kaplayan doğal yeşil alanları ile dünyanın en yeşil metropollerinden biri olmasıdır.

  1. Zürih, İsviçre

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, Kantonu’nun başkentidir. Aynı zamanda İsviçre’nin kültürel ve ekonomik başkenti olarak bilinmektedir. İsviçre, Avrupa’nın en yüksek gelire sahip ülkelerinden biridir. Zürih şehri ise 1.9 milyon nüfusa sahip olması ile İsviçre’nin en kalabalık şehri sayılmaktadır. Ve refah seviyesi yüksek bir şehir olması sebebi ile de dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer almaktadır.

Zürih kentinde hayat standartları çok yüksek olup yaşam da bir o kadar pahalıdır. Fakat bu şehir, dünyanın en yaşanabilir şehir olma özelliğini Teleport’un en güvenli şehirleri listesinde 18. Sırada yer almasına borçlu olabilir. Ayrıca eğitim alanında da standartların yine en iyi olduğu şehirler arasında yer almaktadır.

Bunun dışında, çalışma şartları ve çalışanların yıllık ortalama kazançları bakımından da en iyi şehirlerden biridir. Bu yüzden Zürih, en yaşanılabilir şehir olmak için çok rağbet görmektedir.

  1. Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti olan şehir, ulaşımı, eğitim şartları, sağlık alanları ve güvenliği bakımından en çok yaşamak için tercih edilen şehirlerinden biridir. Kopenhag şehri, refah seviyesinin çok yüksek oluşu ve her yıl yapılan bir araştırmaya göre de dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak seçilmesiyle meşhurdur. Ayrıca Avrupa’nın en gelişmiş ve gözde şehirlerinden biridir. Ulaşımın da oldukça kolay olduğu şehirde, toplu ulaşım araçları ile tüm şehri gezebilirsiniz.

Genellikle yılın büyük bir bölümünde soğuk hava koşulları görülmektedir. Fakat yaz ayları şehir için güzel bir mevsimdir. 18. Yüzyıl sonrasında şehir, birçok alanda değişikliğe uğramıştır. Eğitim merkezleri, sağlık alanındaki gelişmeler şehri giderek değerli bir hale getirmeye başlamıştır.

Bu nedenle gelişerek büyüyemeye devam eden Kopenhag, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında sayılmaktadır. Bu duruma en büyük katkısı ise yüksek refah düzeyleri sayesinde en mutlu şehirlerden biri olması olmuştur.

  1. Calgary, Kanada

Calgary şehri, Kanada Alberta eyaletine ait en büyük şehirdir. Şehir sahip olduğu petrol rezervi ve diğer doğal kaynaklar bakımından ve bunlarla Toronto’nun ardından en çok şirket merkezlerine sahip bir şehirdir. Şirketler çoğunlukla petrol endüstrisi ile alakalıdır.

Alberta eyaletinde yer alan Calgary, dünyanın en zengin bölgelerinden birindedir. Şehir, kültürel ve sanatsal anlamda da oldukça gelişmesi ile birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehrin ulaşımı da son derece gelişmiş düzeydedir. Şehirde bulunan metrolar ile şehrin birçok bölgesine rahatça gidebilirsiniz. Bu nedenlerle ve daha birçok cazibesi ile Calgary, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında yer almaktadır.

  1. Vancouver, Kanada

Vancouver şehri, Kanada’nın batı bölgesinde Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan kalabalık nüfuslu bir şehirdir. Kıyı kesiminde bulunan bu şehir, iç kesimlere doğru giderek büyüyüp gelişmeye başlamıştır. Okyanus ve dağlarla çevrili olması şehre muhteşem bir manzara kazandırmaktadır. Bu manzarasıyla büyüleyici görünen şehir, herkesi kendine hayran bırakır.

Dünya’nın yaşanabilir şehirleri arasında yer alarak insanların çokça tercih ettiği bir yaşam merkezi haline gelmiştir. Bu sebeple oldukça fazla da nüfusa sahiptir. Yıl boyunca ılıman bir şehir olan Vancouver, güneşi bol olan bir şehirdir.

  1. Cenevre, İsviçre

Cenevre şehri, İsviçre’nin Zürih şehrinden sonra en kalabalık nüfuslu şehridir. Cenevre gölünün hemen yanında bulunmaktadır. İsmini de bu gölden almaktadır. Uzun yıllardan gelen köklü bir geçmişi olan bu şehir, dünyanın yaşanılacak şehirleri arasındaki listede yer alan bir şehir olmuştur.

Çünkü Cenevre büyüleyici doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile herkesi büyüleyen bir şehirdir. Aynı zamanda dünyanın en büyük kültür merkezlerinden biridir.

Cenevre şehir bir yandan da Fransa’ya olan yakınlığı ile bu şehrin esintilerini de taşımaktadır. Bu yüzden güzelliği ile bilinen bir kenttir. Şehrin bu büyüleyici güzellikleri ve politik kimliği ile dünyanın en yaşanılabilir şehir olarak seçilmesinde en büyük etkenlerdir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09