Dünya’nın En Pahalı Uçakları Hangileridir?

Dünya’nın En Pahalı Uçakları Hangileridir?

Konforlu seyahat etmek isteyen ve bunun için maddiyattan asla kaçınmayan birçok insan vardır. Bu durumu çok bilen hava yolu şirketleri ise birbirleriyle rekabet içerisindedir. Bu uçaklar gösterişi seven ve konforuna düşkün insanlar için birbirinden farklı birçok hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler özel yataklı odalar tutun da özel toplantı salonlarına, gösterişli yemek masalarından özel yemek servislerine kadar pek çok konfor içermektedir.

Dünyanın en lüks ve hızlı ulaşım aracı olan uçaklar, bununla beraber maddi olarak da dikkat çekiyor. Son yüz yılın en büyük teknolojik gelişmeleri bilgisayar ve ulaşım sektöründe oldu. Ulaşım konusunda tren ve gemi ile başlayan bu ilerlemeler, araba ve en önemlisi uçak ile devam etti. Uçak sektöründeki bu teknolojik ilerlemeler, bu muhteşem ulaşım araçlarının fiyatlarına da yansıdı.

Bu uçaklar, konforu, yolcu kapasiteleri ve hızlarıyla milyon dolarlar değerindedir. Genellikle iş adamları, ünlüler ve lüksüne düşkün insanlar bu uçakları tercih etmektedir. İş adamları toplantılarını bile düzenleyebileceği özel toplantı masaları bulunan uçakları, özel süit odaları, hatta mini bir bar içerisinde envai çeşit içki servislerinin yapıldığı uçakları da tercih etmektedir. Dünya’nın en pahalı uçakları şunlardır:

  • B-2 Spirit
  • Air Force One
  • Airbus A340-300
  • Airbus A380 Superjumbo Jet
  • Boeing 747
  • Trump’s Boeing 75
  • BD-700 Global Express
  • Gulfstream IV

Dünya’nın En Pahalı Uçakları

Modern uçakların pahalı ekipman parçaları olduğu için tipik olarak onlarca dolara mal oluyorlar. Ve bunları satın alıp işletmeyi seçen kişiler veya iş adamları için önemli yatırımlar temsil ediyorlar. Bunların içinde en pahalı olan uçaklar:

B-2 Spirit Uçağı
B-2 Spirit Uçağı

B-2 Spirit Uçağı

B-2 Spirit uçağı havacılık dünyası içerisinde tüm zamanların en pahalı uçağı olarak kabul edilmektedir. Airforce Technology’ye göre, bu Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri hayalet bombardıman uçağının orijinal birim fiyatı 737 milyon dolardı. Bu rakam, uçağın hizmete girdiği 1997 yılında geçerli rakamdı. Bu rakam daha sonra uçağın üretimine başlandıktan sonra artmıştır.

Air Force One
Air Force One

Air Force One Uçağı

Air Force One ya da kısaltılmış ismi ile AF1 uçağı, ABD başkanını taşıyan makam uçağıdır. ABD başkanını taşıyan her uçak, Air Force olarak adlandırılıyor ve şimdiye kadar birçok farklı uçak, bu görevi üstlendi. AF1 uçağı, ABD başkanını taşıyan her uçağa verilen callsign yani radyo ççağrı kodudur. 1953 yılında Eastern Havayolları’nın 8610 sayılı ticari uçuşu ile başkanı taşıyan 610 sefer sayılı uçağın tesadüfen aynı hava sahasına girdiği günden sonra, radyo iletişiminde yaşanacak karışıklıkları gidermek için ABD başkanını taşıyan tüm uçuşlar için “Air Force One” çağrı kodu kullanılmaya başlandı.

Çoğu kişi bu uçağı tek bir uçak olarak düşünüyor. Fakat günümüzde Air Force One olarak uçan, 28000 ve 29000 kuyruk numaralı iki adet özel modifiye edilmiş olan Boeing 747-200B uçağı var. Hava kuvvetleri tarafından VC-25A olarak tanımlanan bu ikonik mavi-beyaz uçaklar, 1991’den günümüze ABD başkanları ve ekiplerini taşıdı.

Airbus A340-300
Airbus A340-300

Airbus A340-300 Uçağı

Airbus A340, uzun menzilli, dört motorlu, geniş gövdeli bir jet yolcu uçağıdır. A340’ın ilk deneme uçuşu 25 Ekim 1991 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türk Hava Yolları, A340’ın ilk müşterileri arasında yer almıştır. Bu uçak üç sınıflı bir konfigürasyonda 295 yolcu alır. Uçağın maksimum kalkış ağırlığı 296,5 tondur.

Airbus A380 Superjumbo Jet
Airbus A380 Superjumbo Jet

Airbus A380 Superjumbo Jet Uçağı

Airbus, dünyanın en büyük yolcu uçağı olarak kabul edilen A380 “superjumbo” jetinin üretimini 2021 yılında sonlandıracağını duyurdu. Dört motorlu, iki katlı geniş gövdeli bir uçaktır. Ticari uçaklar içerisinde en büyük model olan bu uçak için birçok havaalanı tesislerini yenilemiştir. Çift katlı olması nedeniyle yolcular arasında oldukça popüler olan bu uçak, dünyanın en pahalı uçakları sıralaması içerisinde yer almaktadır.

Boeing 747
Boeing 747

Boeing 747 Uçağı

Boeing 747 uçağı “Göklerin Kraliçesi” olarak adlandırılan, dünyanın ilk çift koridorlu uçağı olarak hava yolculuğunda devrim yarattı ve daha fazla insanın her zamankinden daha uzağa, daha hızlı ve daha uygun fiyatlara uçmasını sağladı. Ayırt edici bir şekilde tümseği ile tanınan bu ikonik uçak, harika bir mühendislik ve yenilikçiliğin simgesidir ve genellikle olağanüstü bir mimari eser olarak anılır.

Trump’s Boeing 75
Trump’s Boeing 75

Trump’s Boeing 757 Uçağı

Eski Başkan Donald Trump’a ait olan Boeing 757 ile 3 yıllık aradan sonra bu lüks jeti ile uçmaya başladı. Lüks jet, benzersiz koyu rengi ve “TRUMP” arması sayesinde dünyanın en çok tanınan uçaklarından biridir. Uçağın iç kısmındaki bazı metal yüzeylerde tek başına yaklaşık 250.000 dolara mal olan 24 ayar altın bir plaka bulunmaktadır. Bunun dışında koltuklarda Paris’ten ithal bir kumaşla işlenmiş Trump aile arması bulunmaktadır.

BD-700 Global Express
BD-700 Global Express

BD-700 Global Express Uçağı

Uzun mesafeli yolları yüksek hızda uçmak için özel olarak tasarlanan Global Express’in menzili, dünya üzerindeki herhangi iki nokta arasında uçabilecek ve yalnızca bir yakıt ikmali durağı gerektirecek şekildedir. Bu özel jet uçağı, ultra uzun menzilli iş jeti taleplerinde algılanan bir artış için geliştirilmiş, çift motorlu, uzun menzilli kurumsal bir jet uçağıdır. Global Express, alçal, eğimli kanadındaki kanatçıklar ve süpürme yatay dengeleyicili süpürme T kuyruğu ile tanınan bir uçaktır. Arka gövdeye monteli iki motoru ve her iki yanında 13 kabin penceresi vardır. 2 kişilik bir mürettebat ile yönetilen Global Express, 13 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip olan bir uçaktır.

Gulfstream IV
Gulfstream IV

Gulfstream IV Uçağı

Gulfstream IV, güvenilirliği, hızı ve çok yönlülüğü sayesinde çok talep gören ve kendisini tüm zamanların en çok satan iş jetlerinden biri haline getirebilen bir uçaktır. Bu uçak, geniş bir kabine, 4.350 deniz mili (8.060 km) uzun menzile ve G serisini karakterize eden aynı konfor ve tasarıma sahiptir.

Dünyanın En Pahalı Uçakları Sık Sorulan Sorular

Dünya’nın En Pahalı Uçağı Hangisidir?

Havacılık Sektöründe tüm zamanların en pahalı uçağı olan B-2 Spirit olarak bilinmektedir.

Dünya’nın En Pahalı Uçağı Kaç Yılında Üretilmiştir?

Dünya’nın en pahalı uçağı olan B-2 Spirit uçağının üretimine 1987 yılında başlanmıştır.

Dünya’nın En Pahalı Uçaklarının Maliyetleri Ne Kadar?

Dünya’nın en pahalı uçaklarının maliyetleri milyon dolarları bulabilmektedir. En pahalı uçak olan B-2 Spirit uçağı 737 milyon dolara mal olmuştur.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09