Dünya’nın En Büyük Uçakları Hangileridir?

Uçak büyüklükleri gerek yolcu kapasitesi olsun gerek kanat açıklıkları ve taşıyabildikleri tonlarca ağırlık ve yüke bağlı olsun birçok etmene göre değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde çok fazla görülmese de dünya genelinde devasa büyüklükte çok farklı tasarımlara sahip fazlaca uçak bulunmaktadır. Bu uçakların kimi farklı tasarımlarıyla kimi fazlaca geniş olan iç hacimleri ile kimisi de çok daha farklı özellikleriyle kendini ön plana çıkarmaktadır. Dünya’nın en büyük uçaklarını sıralamak istediğimizde:

 • Airbus A380
 • Boeing 747-8
 • Boeing 777-9
 • Antonov An-124
 • Lockheed C-5 Galaxy
 • Airbus Beluga XL
 • Boeing Dreamlifter
 • Hughes H-4 Hercules

Teknolojinin Gelişmesi ile Büyük Uçaklar

Turizm, lojistik ve savunma sanayi gibi birçok kullanım alanında faaliyet gösteren uçaklar, teknolojinin gelişmesi ile büyük önem kazandı. Her geçen gün havacılık sektörünün sınırlarını zorlayan teknolojiler ortaya çıkarken, uçaklar daha da büyüyor ve çok daha fazla işlevsel hale geliyor.

Bu noktada havacılık sektörünün ticaret ve lojistik alanındaki önemi açıkça görülmektedir. Uluslararası ticaret hacmi büyüdükçe, otoyolların artık pratik bir seçenek olmaktan çıkması ile şirketler daha esnek, daha hızlı ve daha kullanışlı olarak yollar aramaya başlamıştır. Bu anlamda büyüyen ve gelişen yüksek teknolojili uçaklar bu seçeneklerin başında gelmektedir.

Teknolojinin gelişmesi havacılık sektöründe, artan rekabet ve küreselleşme ile doğru orantılıdır. Kargo ve yolcu uçaklarının büyümesi ve gelişmesi, şirketler aracılığı ile katma değerli hizmet fırsatlarının da gelişmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda lojistik sektöründeki gelişmelere paralel olarak da havacılık sektörü ve yük taşımacılığında da gelişmeler olmuştur.

Dünya’nın En Büyük Uçaklarının Özellikleri

Gelişen teknoloji, yükselen globalleşme, artan talep, rekabet ve bunların sonucunda gün geçtikçe büyüyüp gelişen uçakların her birinin kendine has özellikleri mevcuttur. İşte Dünya’nın en büyük uçakları:

Airbus A380-800 Uçağı


 • Airbus A380-800

Airbus A380-800 isimli bu uçak, dünyanın en büyük yolcu uçağıdır. Airbus şirketinin ilk çift katlı yolcu uçağı özelliğini taşımaktadır. İlk test uçuşunu 2005 yılında gerçekleştiren bu uçak toplamda 525 kapasiteli yolcu taşıma özelliğine sahiptir. Kalkış esnasında A380’nin kanatları 4 metreden (13 fit) fazla yukarı doğru esner. Bu uçağın dış boya ağırlığı 531 kg. ağırlığındadır.

Boeing 747-8 Uçağı


 • Boeing 747-8

Boeing 747-8 uçağı hem yolcu hem de kargo taşımacılığında kullanılan b uuçak, ABD’nin en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük yolcu uçağı olarak tarihe geçmiştir. 747-8 Şu anda dünyanın en uzun yolcu uçağıdır.

Boeing 777-9 Uçağı


 • Boeing 777- 9

777-9 uçağı, Boeing’in şimdiye kadar ürettiği en uzun kanatlara sahiptir. Bu uçağın kanatları çok güçlü ve hafif karbon fiberden oluşur ve devasa kanat içeriklerini basınç altında pişirmek için kullanılan otoklav adı verilen dev fırınlarda yapılmaktadır.

Antonov-An 124 Uçağı


 • Antonov An-124

Ticari uçak olan Antonov An-124 uçağı, Ruslan adı altında An-124 olarak ağır askeri nakliye uçağı temel olarak geliştirilmiş bir uçaktır. Dünya’nın en büyük kargo taşıma uçağı olan bu uçak, ağır ve çeşitli büyük kargo taşımacılığı için tasarlanmıştır. Bu uçağın çift katlı gövde düzeni vardır. Ve üst güverte üzerinde, kokpit ve kabartma mürettebat bölmesi ile kargo ve personel kabini ve alt güverte basınçlı kargo bölmesi bulunmaktadır. Bu uçak çoklu tekerlekli iniş takımlarına sahip olmakla birlikte donanımı iyi olmayan havaalanlarında rahatça ulaşımı gerçekleştirmektedir. Güvenilirliği ve uçak çalışma güvenliği kendi gelişmiş bilgisayar sistemi tarafından sağlanmaktadır.

Lockheed C-5 Galaxy Uçağı


 • Lockheed C-5 Galaxy

Amerikan yapımı bir askeri kargo uçağıdır. Lockheed C-5 Galaxy uzun yıllardan beridir hizmet veren bir uçaktır. Dünya’nın en büyük uçağı olan Airbus A380’den yaklaşık olarak 3 metre uzundur. Kargo bölümüne neredeyse 1 tank, 6 helikopter sığacak kadar büyük bir uçaktır. Kanatları ise basketbol sahaları kadar büyüktür. Hatta bu yüzden hangarlara sığmaz bu nedenle de kuyruğu genelde hangara bir delik açılarak dışarıda bekletilir.

Airbus Beluga XL Uçağı


 • Airbus Beluga XL

Dünya’nın en büyük uçaklarından biri olan “uçak balina” Airbus Beluga XL, Airbusların kanatlarını taşımak için tasarlanan kargo uçağıdır. Uçağın tasarımı 6 tasarım arasından tercih yapan çalışanların yüzde 40’ı gülümseyen balina tercih etmiştir. 50.5 ton yük taşıma kapasitesi ile 63.1 metre uzunluğundaki uçak birçok sefer düzenleyebilmektedir.

Boeing Dreamlifter Uçağı


 • Boeing Dreamlifter

Boeing, büyük kargo yük gemisi olarak da bilinen bu uçak 787 kanatları Japonya’nın Nagoya kentinde Mitsubishi Heavy Industries tarafından inşa edildi. Gövde bölümleri hem Japonya’da hem de İtalya’da ve ABD’de inşa edilen uçağın bu bölümlerinin standart nakliye konteynırları veya 747 Freighter ambarı için çok büyük oldukları ortaya çıktı ve bu nedenle de geleneksel kara ve deniz taşımacılığı zor olacağı için Boeing’in parçaları hava yoluyla taşımaya yönelik olağan yöntemi yeterli olmadı. Bu yüzden de Boeing’in 747-400 gövdesini temel aldığı Dreamlifter2i geliştirdi. Bu uçakta temel tasarım ve kanat açıklığını korudu ancak gövdeyi ve kuyruğu değiştirdi.

Hughes H4 Hercules Uçağı


 • Hughes H-4 Hercules

Hughes Aircraft Co. Tarafından inşa edilen tek 181.436 kg. H-4 Hercules uçan tekne, en geniş kanat açıklığına sahip şimdiye kadar yapılmış olan en büyük uçan tekne olmuştur. Hughes, uçağu H-4 adı altında geliştirmeye devam etti. Basın ona “Ladin Kazı” lakabını takmıştır. Kargo tipi uçan bot, 750 tam teçhizatlı birliği veya iki Sherman tankını uzun mesafelerde taşımak üzere tasarlandı.

İlginizi Çekebilir: Türbülans Nedir?

Dünyanın En Büyük Uçakları Sık Sorulan Sorular

Dünya’nın En Büyük Uçağı Hangisidir?

Antonov An-225 Mriya dünyanın en büyük uçağı olarak 1985 yılında üretilmiştir.

Dünya’nın En Büyük Yolcu Uçağı Hangisidir?

Dünya’nın en büyük yolcu uçağı Airbus A380 isimli uçaktır. A380, geniş ve büyük gövdeli uçak sektöründe azami 853 yolcu taşıma kapasitesi ile ünlenmiştir.

Dünya’nın En Büyük Kargo Uçağı Hangisidir?

Dünya’nın en büyük kargo uçağı olarak Antonov An-225 uçağı üretilmiştir.Bir yanıt yazın

0552 330 37 09